Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Bohatsví a chudoba. Jak to začlo v Británii?

Přečti si další tipy z kategorie Blog

Británie je ekonomicky vyspalá země, o tom není pochyb. Jak to ale začalo? Proč je bohatší než jiné země?

brtanie bohatstvi ekonomikeJe to způsobeno samozřejmě kolonizací mnoha zemí a vykořisťováním místních obyvatel, jak v Africe, na blízkém východě nebo Americe. Ovšem zapomíná se na to, že dalším velkým motorem bylo myšlení obyvatel doma na ostrově.

Vytvořili stát, který si jako první v Evropě dokázal uvědomit sám sebe, vytvořili pravidla a zákony (některé platí dodnes) a nabídli svým lidem, co na starém kontinentu nikde neznali. Nechali lidem bohatství, které vytvořili tvrdou prací a obchodem. Přijali židy, které vyhnali Portugalci a nastartovali domácí růst doprovázený bohatstvím z kolonií. Měli otevřenou mysl proti středověkému myšlení běžného Evropana.

Co se mi na Angličanech líbí a co neumíme nabídnout jiným >>

Zbytek Evropy se snažil jen kopírovat jejich úspěch, ale marně. Doba se však změnila a jiné země, především Němci.

Dnes se Británie musí drát na výsluní jinak. Kolonie padly a nezdá se, že by se znovu odvážili jít touto cestou, naštěstí. Sází na technologie a spolupráci s EU, Čínou, Indií a USA.

Pozívají si jejich představitele, politiky, byznys lídry, aby Británii pomohli otevřít dveře na jejich trhy. Můžeš si všimnout, že nejde pouze o jednostranný záměr, jak je tomu v ČR, kde náš stát ve velkém nabízí investice zahraničním partnerům a úlevy na daních a pokud nejsi velká firma, myslím opravdu velká, tak se do letadla s představiteli našeho státu na zahraniční misi nedostaneš.

Věřím však, že se to změní a jde jen o přechodnou dobu.

Anglicky už umíš. Nevěříš? >>

V Británii podporují významně investice do start-upů. Stát prostřednictvím investic nabízí velké úlevy na placení daní z přijmu (i když start-up padne, tak má investor ušetřeno na dani a nepřijde o vše). Proč se neučit od modelu, který funguje?

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: